Akademik Bölümler / Hedefler

“Dünya vatandaşı” olarak yetiştirmeyi planladığımız öğrencilerimizin dünyanın her yerinde, özgüvenle kendilerini ifade edebilmeleri için üst düzey bir İngilizce dil bilgisi ile yüksek iletişim gücüne sahip olmalarını sağlamaktır.

Kavaklı öğrencisi üniversitenin hazırlık atlama sınavında başarılı olur.

Kavaklı öğrencisi herhangi bir nedenle ihtiyaç duyabileceği IELTS VE TOEFL Sınav sonuçlarında da hedeflerine ulaşır.

IELTS VE TOEFL SINAVLARI

IELTS ve TOEFL Sınavları, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil seviyelerini değerlendirmek için yapılan sınavlardır. Dil becerilerini adil, doğru ve amaca uygun bir şekilde, dünya çapında kabul edilmiş standartlar çerçevesinde değerlendirir ve başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar tüm seviyelerini kapsar.

Her iki sınav için de sınavı geçip geçmemek gibi bir durum söz konusu değildir. Sınava giriş amacınıza bağlı bir durumdur bu. Örneğin; A üniversitesi için alacağınız puan X iken başka bir kurum için almanız gereken puan farklıdır. Önemli olan bu puan ile başvuracağınız kurumun (dil okulları, T.C. üniversiteleri, yabancı üniversiteler, konsolosluklar, iş yerleri vb.) sizden bu sınavların maksimum. puanları üzerinden kaç istediğidir.

Sınavların amacı geçmeniz ya da kalmanız değildir. Bu en başta da dediğimiz gibi başvuracağınız kurum ile ilgili. Hangi sınavın geçerliliğini kabul ediyorlarsa (ki Türkiye’de ki üniversitelerin çoğu her iki sınavı da kabul ediyor) o sınavı seçerek hazırlıklarınıza başlamalısınız.

Herhangi bir kuruma başvurmadan sadece İngilizcenizi ölçmek ve belgelemek istiyorsanız bunun cevabı tamamen size bağlı. İngiliz kültürüne, aksanına sahipseniz IELTS’e, Amerikan kültürü ve aksanına hakimseniz TOEFL’a girmeniz önerilir. İkisi de temelde aynı dil olmakla beraber ufak farklılıklara sahiptirler, fakat kültürleri farklı olduğundan zorlanmayacağınızı düşündüğünüz sınavı tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Kavaklı Anadolu Lisesinde dünya çapında geçerliliği olan bu sınavlara hazırlık çalışmaları 9. Sınıftan itibaren başlamaktadır.