Okulumuz Tarihçesi

2004 yılının Ağustos ayının 9. Günü Aydın’da ilk etüt merkezini açacağım diyen Aslı Kavaklı, o döneme kadar gerek öğretim hayatında, gerek mezuniyetinden sonraki iş hayatında kazandığı bilgi ve tecrübeler ile kafasında planladığı eğitim kurumuna temel olması bakımından Özel Kavaklı Eğitim Destek Etüt Eğitim Merkezinin 20 Eylül 2004 yılında öğretim hayatına başlamasını sağladı.

İki ilkokul öğretmeni ve 7 öğrenci ile öğretime başlayan Aydın’ın ilk resmi etüt merkezini, 2006 yılında en çok 9 öğrencinin bulunduğu, bilgisayar, akıllı tahtalar, fasulye tipi, U, V tipi masalar gibi özel donanımlı sınıfları ile Kavaklı Dershanesi takip etti.

Çok farklı fiziksel donanım ile öğretim hayatına giren Kavaklı’nın öğretmenleri de farklı olmalıydı. Kurumu başarıya taşıyacak olan Kavaklı Kurumunun eğitime bakış açısı, kurum öğretmenlerine ve çalışanlarına saatler süren seminerler ile enjekte edildi ve Kavaklı’da Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, akılcı, dürüst, samimi, açık yürekli, vatanın geleceği olan öğrencileri için çok çalışmaktan kaçınmayan, özgüveni çok yüksek bir kurum kültürü oluşturuldu 2006 yazında.

Dershane olan Kavaklı, akademik başarılarına destek olarak, Türkçe-Edebiyat Bölümünün hazırladığı şiir dinletileri, müzik geceleri düzenleyerek, sportif ve sosyal aktiviteler organize ederek emin adımlarla okul olma yolunda yol aldı.

Artık Aydın’ın bir markası idi Kavaklı…

“Aydın’ın Dünya’ya açılan bir kapısı olmalı Kavaklı…” diye hedef koyan kurum yöneticileri, bu kapının anahtarı olacağına inandıkları yabancı dil bölümünü de en iyi şekilde oluşturduktan sonra 2014 yılında Kavaklı Anadolu Lisesi’ni bugünkü yerinde öğretim hayatına kazandırdılar. Öğrencilerine “ön üniversite hayatı” anlayışı ile eğitim veren Kavaklı, 2021-2022 Eğitim öğretim yılında kendi kampüsüne geçmiş ve markalaşma çalışmaları kapsamında Öğr. Gör. Hasan Can OKTAYLAR ve Prof. Dr. Yalçın ÖZDEMİR ile yollarını birleştirerek OKTAYLAR BİLİM OKULLARI olarak isim değişikliğine gitmiştir. Hedeflerini çok kısa sürede başarmış olmanın verdiği güven ile emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

 

Bugün OKTAYLAR BİLİM OKULLARI Aydın-İzmir Karayolu 5. Kilometrede 7500 m2 bahçe içerisinde 1800 m2 kapalı alanı, yaklaşık 50 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Okul ön cepheden küçük bir görünüme sahiptir. Ancak okulun arka cephesinde geniş bir hacme sahip akademik alan ve gördüğünde herkesi rahatlatan, özellikle lise düzeyinde öğrencilere doğal bir yaşam ortamı sağlayan, 6000 m2 büyüklüğünde, yemyeşil bir bahçe bulunmaktadır. Okulun her m2 si öğrencilerin kullanımı için tasarlanmıştır.

Üst katta resim, müzik atölyeleri, laboratuarlar ve öğrencilerin rahat ders çalışabilmesine imkan sağlayan kütüphane bulunmaktadır. Alt katta ise çok yüksek tavanlı , öğrencileri sıkmayan, çok geniş, ferah, aydınlık bir koridorda geniş sınıflar ve diğer bölümler bulunmaktadır.

 

Sıcak bir atmosferin bulunduğu okulda, öğretmenler odasının da tam ortada bulunması iletişim düzeyini, sevgi, saygı ve bağlılığı oldukça arttırmaktadır.