Okul Yöneticilerimizin Mesajı

aslikavakliyonetim

ASLI KAVAKLI

Kurucu Temsilcisi

Sevgili Gençler!

2018-2019 öğretim yılını tamamlamak üzere olduğumuz şu günlerde sizlere gönül ferahlığıyla hitap etmenin mutluluğu içindeyim.

Bu yıl, siz öğrencilerimizin de katkılarıyla okulumuzda çok önemli faaliyetlerin altına imza attık. İlimizi ve ilçemizi en güzel şekilde temsil ettik. Bugün gerek mesleki çalışmalar, gerekse sosyal hayatta alacağınız rollerle ve öğrencilik yıllarınızda olduğu gibi yeni başarılar için büyük bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Özgürce seçimlerinizi yapıp, isteyerek ve severek geldiğiniz, okuduğunuz lise hayatınızdan sonra önemli bir dönem noktasına artık hazırsınız.

Bizler, Özel Kavaklı Anadolu Lisesi olarak amacımızı hep, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen koruyan ve geliştiren, insan haklarına saygılı, hak ve adaletin gerektirdiği davranışları ilke edinmiş, sorgulayan fikir üreten ürettiği fikirleri kavgaya sokmadan başkaları ile tartışan kişilikler yetiştirmek üzerine oluşturduk. Şu andaki mezunlarımızın başarıları da lisemizin farklı ve daima yeniliğe, gelişmeye, doğruya açık öğrenim sistemini bize kanıtlamaktadır.

Sevgili Mezunlarımız!

Bu günden itibaren önünüzdeki dönem, hayatınızın yeni ve en önemli kısmını oluşturacak. Şimdi yan sıranızda oturan arkadaşınızla bundan 10-20 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda belki de çok şeyi farklı değerlendireceksiniz. Keyif aldığınız, severek yaptığınız işlerin, zorluklarla başa çıkabilme gücünüzü arttırdığını size güç verdiğini göreceksiniz. Zorluklarla başa çıkmaktan keyif alacaksınız; çünkü başarılı olma beklentisi vazgeçilmez bir huydur. Bunun için esnek olun, yılmamak ve yeniden başlayabilmek için öğrenci ruhunuzu kaybetmeyin. Hayatta her zaman ve herkesten öğrenilecek bir şeyler olduğunu unutmayın!

Lisemizde kazandıklarınızla, yapıcı ikliminizi gittiğiniz her yere taşıyın.

suleymancokayyonetim

Süleyman ÇOKAY

Kampüs Müdürü – 
Uzman Psikolojik Danışman

MÜDÜRÜMÜZDEN…

Okulumuzda uyguladığımız “yaşayarak yerinde öğrenme” programlarında ki temel felsefe “öğrenmenin yerinin, zamanının ve öğrenmenin ancak yaşayarak, görerek ve deneyerek etkin bir şekilde gerçekleşeceğidir.” Genel anlamda açık alan eğitimlerinde görsel öğrenme stilini ön plana çıkarıp kalıcı bir bilgi oluşturmak farkındalık yaratmak açısından faydalı olmaktadır. Bu çalışmalarda öğrencilerin  birlik ve beraberlik ruhunu geliştirerek, bireysellik yerine birlikte çözümler üretmelerini sağlayabilmek diğer ulaşılmak istenen hedefler arasında yer almaktadır. Yaşayarak öğrenmede klasik öğrenme modellerinin dışında  birer dinleyici veya seyirci olma rolünden, aktif katılımcı rolüne çekmek ve bu sayede kendisine deneme-yanılma ve öğrenme fırsatını sunmak esastır.

Okulumuzda 2014 yılından itibaren izlediğimiz eğitim öğretim programları akademik ve sosyal başarıyı üst seviyelere çıkarmaktadır.

Ekoloijk Kampüs uygulamalarımız ile her öğrencinin bakımını üstlendiği bir ağacı oldu. Okul bahçemizde rekreatif çalışmalar yaparak öğrencilerin mutlu bir okul hayatı yaşamalarına olanak sağladık.

Çevre İlişkileri ve Sosyal Projeler hayatın kendisidir, Özel Kavaklı Anadolu Lisesi  öğrencileri yıl içinde 25 saatlik bir sosyal hizmet projesine katılmak zorundadırlar. Öğrencilerimiz sosyal sorumluluk hakkında bilgilendirme, tecrübe ve sosyal sorumluluğu davranışa dönüştürmeleri konusunda gerekli eğitimi almaktadırlar. Amacımız sosyal projeleri bir ritüel haline getirmektir. Dönem içerisinde yaptığımız SHP (Sosyal Hizmet Programı) çalışmaları öğrencilerin kişilik gelişimine olumlu etkileri olmaktadır.

Sanatsal Çalışmalar hayatı biçimlendirir. Okulumuzda uyguladığımız “Free School” felsefesinin en önemli ayaklarından biri de sanatsal çalışmalardır. Okulumuzda uygulamalı Müzik ve Görsel Sanatlar eğitimi verilmektedir. Piyano, gitar, Okulumuzun duvarlarının  öğrencilerimiz tarafından  boyanması bu uygulama eğitimine örnektir. Okulumuzun tanıtım videosu da aynı şekilde öğrencilerimiz tarafından yapılmaktadır. Sahne sanatları içinde Drama eğitimi de verilmektedir.

Müzik gecelerimizde her öğrencimiz yetenekleri doğrultusunda sahne de ve sahne arkasında yer alır. Yüksek katılımlı bu gecelerde Müzik dinlemenin ve müzikle uğraşmanın faydaları çok boyutludur. Müzik çocukların kendini ifade etme yeteneklerini geliştirir, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini artırır.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine miras olarak bıraktığı en anlamlı sözlerden birisi Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını Severim bizlerin spor alanında çıkış noktasını oluşturmuştur. Okul basketbol ve voleybol takımlarımız il şampiyonluğunu, derecelerini kurulduğumuz günden beri kimseye kaptırmamıştır. Bayan voleybol takımımız Türkiye kupası parolasıyla yola çıkmıştır. Bu sene sultanlar liginde mücadele edecek takımımız Aydın Büyükşehir Belediyesi takımının altyapısını oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak son iki dönemde   Yüzme yarışlarında 3 dalda il birinciliğini , ikinciliğini kazanmış olmamız bizleri çok mutlu etmiştir.  Ateşli ve Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonasında ilk 5 e bayan sporcumuz kalmıştır.

Ayrıca okulumuzun 7500 metre karelik bahçesi tüm öğrencilerimizin sağlıklı spor yapabilmesinin önünü açmaktadır.

Yabancı dil programımız öğrencilerimize  hayat boyu ihtiyaç duyacakları İngilizceyi onlara C1 düzeyinde öğretmek ve Uluslararası İngilizce Yeterlilik Belgesi (Avrupa Dil Pasaportu) almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu hedefi yakalamak için özellikle lisenin ilk 2 yılında çok fazla İngilizce eğitimi alınmaktadır. Hafta sonları da dahil olmak üzere öğrenciler İngilizce kurslarına devam ederler. Tüm bunlarla beraber öğrencilerin özellikle konuşma ağırlıklı aldıkları bu eğitim ile gidecekleri üniversitelerde İngilizce muafiyet sınavlarını kazanarak hazırlık sınıfı okumadan bir yıl avantaj sağlamaları hedeflenmektedir. Özellikle İngilizce hazırlık sınıfı olan üniversitelere gitmek isteyen öğrenciler için üniversite sınavının ertesinde “ Üniversite Hazırlık Geçme Sınavı İngilizce Eğitim Programı” ücretsiz ek yaz kursu olarak sunulmaktadır.


Okulumuz  Psikolojik Danışma ve Rehberlik servisi çalışmalarının temelinde ‘Gelişimsel Rehberlik Anlayışı’ vardır. Gelişimsel Rehberlik, sorun yönelimli, iyileştirici ve önleyici rehberliği kapsayan, bireyin gelişimini etkileyen tüm eğitim – öğretim çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çerçevede profesyonel  ve bilimsel çalışmalar ile bölgede fark yaratmaktadır.

 

Standartları yüksek bir eğitim ve parlak bir gelecek için, mutluluğunuza mutluluk katmak için sizi Özel Kavaklı Anadolu Lisesi ‘ne bekliyoruz.  Yeni eğitim öğretim yılınızın başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.