ADÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE SEMİNER

Kavaklı Anadolu Lisesi okul müdürü aynı zamanda Çokay psikolojik danışmanlık merkezinin kurucusu olan Süleyman Çokay, Adnan Menderes Üniversitesi eğitim fakültesinin misafiri oldu. Özel okullarda öğretmenlik yapmanın süreçleri ve içeriği ile ilgili ADÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE seminer verildi. Özel okulların öğretmen alım kriterleri, çağdaş eğitim modellerinin günümüzde işlevsel anlamda uygulanması, kurum kültürü üzerine bilgiler paylaşıldı. Ayrıca Psikolojik danışmanlık mesleğinin okul içindeki uygulama alanlarına vurgu yapıldı.

Çokay

“Özel okullar Türkiye’deki eksik kalan eğitim ve öğretim ayağında çok işe yarayan önemli kurumlardır. İşleyiş bakımdan devlete bağlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kıstas ve yönetmeliklerini uygularken öğretmen ve idarecilerinin çalışma şartları bakımından Çalışma Bakanlığı’nın Genel Sigortalar Müdürlüğü’ne bağlıdır.”

Özel okul öğretmenleri müfredata bağlı ders anlatırken öğrenciyi derse katacak her türlü bilgi, tecrübe, çalışma vb. den yararlanır. Hem veliye hem idareciye hem de öğrenciye karşı sorumludur.

Psikolojik Danışmanların rehberlik servislerinde neler ile karşılaşabilecekleri örneklerle tartışıldı. Program sonunda etkinliği düzenleyen
Doç.Dr.NERMİNKORUKLU ve Doç.Dr. YALÇINÖZDEMİR  programın misyonu ve vizyonu ile ilgili konuşma yaptılar.